FESAS Açılış Etkinliği yapıldı.

Tarım Sektöründe Kayıtlı İstihdam Desteği Projesi’nin (FESAS) açılış etkinliği, 22 Haziran 2022’de Bilkent Otelde gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında finanse ettiği, Dünya Bankası’nın idari yürütücülüğünü üstlendiği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından uygulanan “Geliştirilmiş Pazar Bağlantıları ile Mülteciler ve Türkiye Vatandaşlarına Kayıtlı Tarım İstihdamı Desteği Projesi” açılış etkinliğinde konuşan kurum temsilcileri Proje hakkındaki memnuniyet ve temennilerini dile getirdi.

Açılış toplantısına Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, Dünya Bankası Türkiye İnsani Kalkınma Program Yöneticisi Heba Elgazzar, AB Türkiye Delegasyonu Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı Bölüm Başkanı Libor Chlad, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluş temsilcileri, Tarım Kredi Kooperatifleri çalışanları ile Proje ekibi katıldı.

Törende konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, tarımın giderek artan öneminin altını çizerek, çiftçilere destek olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kılıç, kurumun uluslararası proje deneyimi edinmesi ile daha farklı projeler geliştirebilmenin önünün açıldığını ifade etti.

Dünya Bankası Türkiye İnsani Kalkınma Program Yöneticisi Heba Elgazzar, binlerce yıldır bu toprakların adaletsizlik ve güvensizliklerden kaçan insanlara ev sahipliği yaptığını ve bu projenin insanlara dokunan özel bir proje olduğunu belirtti. Üretim tarafının ötesinde uyum, sosyal adalet ve kayıtdışı çalışma konularına dikkati çeken Elgazzar, tarım alanında işin doğasının değiştiğine, kayıtlı ve güvenceli çalışma ile tarımda çalışma koşullarının giderek iyileşeceğine vurgu yaptı. Kıtlık ve gıda güvenliği gibi konuların bu durumu daha da önemli hale getirdiğinin altını çizdi. Genel bir proje değerlendirmesi de yapan Elgazzar sözlerine şöyle devam etti:

Şu ana kadar projeye katılmak istediğini belirten 1.000 çiftçimiz var ki bu beklediğimizden çok daha yüksek bir rakam. Ayrıca hepinizin bildiği gibi tarımda çok nadir görülen iş sözleşmesini imzalamış 1400 işçimiz var. Bu zaten nihai hedefin %15’i, bu yüzden Covid sırasında çok etkileyici bazı gecikmeler yaşamamıza rağmen, projenin sonuçlarını elde etme yolundayız.

AB Türkiye Delegasyonu Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı Bölüm Başkanı Libor Chlad, desteklerin giderek geçim kaynaklarına odaklandığına vurgu yaparak istihdam ve serbest meslek olanaklarına dikkat çekti. “Göçmenlerin neredeyse yarısı 25 yaşın altındaki genç ve çocuk nüfustan oluşuyor. Bu gençlere inandırıcı bir bakış açısı getirmeliyiz. Yapılması gereken çok şey var ve burada da ciddi bir potansiyel var” diyen Chlad, gençlerin bu desteklerle kendi hayatlarının kontrolünü ele alabilmelerinin mümkün olduğunu ve daha sonra belki daha iyi bir hayata hazırlanma şansı elde edebileceklerini belirtti.

Chlad, projelerin Türkiye’de kayıtlı istihdamın artmasına katkıda bulunması, tarımda çalışma koşullarının iyileştirilmesine destek olması konularına olan inancını dile getirdi.

Etkinlikte, FESAS Proje Yöneticisi Tunahan Altundaş tarafından Projenin detaylı teknik sunumu yapıldı. Proje kapsamındaki ilerleme rakamları ve mevcut durum katılımcılarla paylaşıldı. Projenin hazırlık sürecinin uzun ancak çok verimli bir şekilde değerlendirildiğini, sahada uygulamaya geçmeden önce bütün uygulama adımlarının, çiftçiye nasıl erişileceğinin, ücret desteği ödemelerinin nasıl yapılacağının detaylı bir şekilde Dünya Bankası ile beraber tanımlandığını belirten Altundaş, bu çalışmaların akabinde Mersin’in pilot il seçildiğini ve Mersin’de 4 ilçede pilot çalışmanın uygulamaya alındığını ifade etti.  Mersin’de gerçekleştirilen pilot uygulama ile sahada ve uygulamadaki eksikliklerin net bir şekilde gözlemlendiğini ve ana uygulamada yaşanabilecek büyük sorunların önüne geçildiğini belirten Altundaş, “Pilot çalışmamız devam ederken, 6 ilde 211 kooperatifimize bilgilendirmeler ve eğitimler gerçekleştirilmiş, ana uygulamaya hazır hale getirilmiştir. Ana uygulamaya geçilmesi ile beraber, sahada çiftçi ve kooperatiflerimize yönelik birçok faaliyet gerçekleştirilmiştir ve gerçekleştirilmeye devam edecektir” diyerek Projede bugüne kadar yapılan çalışmaları özetledi. Altundaş. sözlerine şöyle devam etti:

20 Haziran 2022 itibari ile yaklaşık 5000 tarım işçisine ve 2500 çiftçiye ulaşılmıştır. 304 çiftçimizle Proje kapsamında sözleşmeli üretim sözleşmesi imzalanmıştır. 304 çiftçimiz, 1400 tarım işçisini kayıtlı şekilde çalıştırmaya başlamıştır. Ücret desteği ödemeleri devam etmektedir ve her gün her hafta bu sayı artmaya devam edecektir.

Küresel olarak tarımsal üretim maliyetlerinin arttığı bu dönemde, 6 ildeki çiftçilerimize can suyu olabilecek projemizle yaklaşık 430 milyon TL’yi çiftçimize ücret desteği olarak bu projede sağlamayı hedeflemekteyiz.

Bu Proje ile uluslararası Proje dünyasına adım atan Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu Projedeki kazanımları ile Paris Anlaşmasının ve Avrupa Yeşil Mutabakatının yönlendirmeleri ile geliştirilecek projelerde önder ve yenilikçi düşüncelerin uygulayıcısı olmasını temenni ederim.