İtalya çalışma ziyareti tamamlandı.

FESAS Projesi ikinci çalışma ziyareti tamamlandı. 6-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, İtalya’nın tarım bölgesi Emilia-Romagna’da faaliyet gösteren kooperatiflerle fikir-deneyim paylaşımlarında bulunuldu.

Uluslararasılaşma ile bölgenin sürdürülebilir büyümesini teşvik amacıyla faaliyetlerini yürüten inovasyon ve araştırma merkezi ART-ER Attractiveness Research Territory çalışma ziyaretindeki ilk durağımız oldu. ART-ER ile sürdürülebilirlik, uluslararasılaşma ve üretim modelleri hakkında görüşüldü.

Ziyarette, kırsal kalkınma faaliyetleri ile dünyaya örnek olan ve bugün 10 binin üzerinde kooperatif işletmesini temsil eden LegaCoop ile görüşüldü. 1886 yılında Milano’da İtalyan çiftçi delegeleri tarafından kurulan Lega delle Cooperative (LegaCoop) LegacoopNazionale görüşmesinde, kurumun çalışma prensibi hakkında detaylı bilgi edinilirken işbirliği fırsatları üzerinde de duruldu. Bologna’daki merkezde yapılan görüşmelerin ardından, tarım alanında faaliyet gösteren araştırma kurumları ve üreticiler de ziyaret edildi.

Tarım Kredi Kooperatifi merkez birlik ve bölge müdürlükleri yöneticilerinin katıldığı çalışma turunda, kurumlararası işbirliği imkanları değerlendirildi.